مقالات شبکه

ساختار شبکه های کامپیوتری ، شبکه کامپیوتری چگونه است ، شبکه چیست

کاربرد شبکه های کامپیوتری

کاربرد شبکه های کامپیوتری ، در این مطلب قصد داریم در مورد کاربرد شبکه های کامپیوتری و جاهای مناسب استفاده از آن توضیحاتی ارائه کنیم.

شبکه کامپیوتری به گروهی از تجهیزات سخت افزاری مانند کامپیوتر، سوئیچ و روتر گفته می شود، که قادر به اشتراک گذاری اطلاعات به صورت معناداری با همدیگر می باشند . به این معنی که کامپیوترها، ابزار و اشیایی هستند که اطلاعات را به صورت قابل درک اشتراک گذاری می کنند. ساختار شبکه چگونه است ؟ ) 

شبکه های کامپیوتری

کاربرد شبکه های کامپیوتری

کاربرد های تجاری

اشتراک گذاری منابع مثل چاپگر و اشتراک اطلاعات که جز اصلی ترین بحث در این نوع کاربرد است ،کاربران این قابلیت را دارند که از طرق پایین به اطلاعات موجود دسترسی پیدا کنند:

• شبکه مبتنی بر سرویس دهنده ” Server- Based ”
• شبکه نظیر به نظیر ” Peer- to- Peer ” P2P
• شبکه سرویس دهنده / سرویس گیرنده ” Client Server”
•شبکه نظیر به نظیر ( Peer – to - Peer ) :


در این شبکه ایستگاه به خصوصی برای نگهداری فایل های اشتراکی و سیستم عامل شبکه در دسترس قرار دارند. هر ایستگاه می تواند به منابع دیگر ایستگاه ها در شبکه دسترسی داشته باشند. هر ایستگاه به خصوصی می تواند هم برای سرویس دهنده و هم برای سرویس گیرنده کار کند. در این مدل هر کاربر خود مسئولیت مدیریت و رشد دادن برنامه های ایستگاه خود را به عهده دارد. از آن جایی که یک ایستگاه مرکزی برای کنترل عملیات شبکه وجود ندارد ، این مدل برای شبکه ای با کم تر از 10 ایستگاه به کار گرفته می شود.
• شبکه مبتنی بر سرویس دهنده ( Server - Based ) :
در این مدل شبکه ، یک کامپیوتر برای سرویس دهنده تمامی فایل ها و برنامه های اشتراکی نظیر کامپایلرها ،‌ واژه پردازنده ها ، بانک های اطلاعاتی و سیستم عامل شبکه را در خود نگه می دارد. یک کاربر می تواند به سرویس دهنده دسترسی داشته باشد و فایل های اشتراکی را از روی آن به ایستگاه خود انتقال دهد. شبکه سرویس
• سرویس دهنده / سرویس گیرنده ( Client Server ) :
در این مدل یک ایستگاه، تقاضای انجام کارش را به سرویس دهنده ارائه می کند و سرویس دهنده بعد از اجرای وظیفه گفته شده ، نتیجه ی حاصل را به ایستگاه درخواست کننده عودت خواهد داد. در این مدل حجم اطلاعات مبادله شده شبکه ، در مقایسه با مدل مبتنی بر سرویس دهنده پایین تر است و این مدل دارای کارایی زیادتری می باشد.


کاربرد های خانگی

شبکه گسترده اینترنتی و پردازنده های مشترک در سراسر دنیا اطلاعات را به گردش در می آورند. در حال حاضر بیشتر مردم جهان در منزل خود یک کامپیوتر دارند مهم ترین علت آن می تواند دسترسی به اطلاعات پراکنده سراسر دنیا ، ارتباطات دو جانبه ، تجارت الکترونیک و سرگرمی های تعاملی باشد، که این اعمال از طریق متصل شدن به اینترنت امکان پذیر خواهد بود. استفاده از شبکه در دنیای امروز به یک عادت روزانه تبدیل شده و تقریبا استفاده از هر دستگاه هوشمندی بدون آن میسر نخواهد بود.


سیپروتک شبکه ای گسترده از اطلاعات و خبرگان صنعت امنیت است.

همکاران ما در سیپروتک آماده ارائه مشاوره تخصصی به شما هستند.