مقالات دوربین مداربسته

مراقبت از سیستم نظارت تصویری

نکات مهم برای مواظبت از سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته

6 نکته مهم مراقبت از سیستم نظارت تصویری ، ما در سیپروتک می خواهیم 6 نکته مهم در مواظبت کردن از سیستم نظارت تصویری را برای شما ارائه کنیم. 

اگر شما هم در منزل یا محل کار خود دوربین مداربسته نصب نموده اید ، ما برای مراقبت و نگهداری از این سیستم نظارت تصویری ذکر میکنیم که دانستن آن ها خالی از لطف نیست.

پاک کردن لنزهای دوربین مدار بسته

گام اول : همواره لنز دوربین مدار بسته را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل کنید که لنز دوربین ‌ها تمیز هستند. نظافت لنز دوربین موجب رفع کدر شدن تصویر، لکه های سیاه در تصویر و رفلکس نور در لنز میشود. 

اطراف دوربین مدار بسته

از دیگر نکات ساده نگهداری از دوربین مداربسته ، پاک کردن محیطی است که دوربین مدار بسته در آن قرار گرفته است. بهتر است درختان ، بوته‌ ها، و گیاهان را حرس کنید. تا مانع از دید دوربین مدار بسته نشوند. احتمال دارد بوته ‌ها و درختان مانع دید مناسب دوربین مدار بسته باشند.

نحوه قرار گیری دوربین مداربسته

مکانی که دوربین مدار بسته در آن قرار دارد بهتر است خشک و بدور از آلودگیهایی مانند روغن باشد. شما می ‌توانید با باز کردن دوربین مدار بسته خود اطمینان حاصل کنید که داخل باکس دوربین مداربسته آب یا خاک نرفته است و در صورت بروز چنین مواردی می‌ توانید با یک پارچه داخل باکس دوربین مداربسته را به آرامی پاک نمایید.

کنترل زنگ زدگی بدنه دوربین مداربسته

با یک برنامه مشخص و در سرویس های دوره ای سعی کنید از زنگ زدگی بدنه دوربین ها جلوگیری نمایید. در صورتی که اجزا مانند فیش تصویر یا دوربین مدار بسته شما زنگ زده باشد و شما سر وقت متوجه نشوید احتمال دارد سایر تجهیزات ایمنی شما را هم از تحت تاثیر قرار دهد. زنگ زدگی و خوردگی تجهیزات موجب بروز اختلال در تصاویر می شود.

اتصال صحیح کابل تصاویر دوربین مداربسته

همه ی اتصالات دوربین مدار بسته را بررسی نمایید، از جمله کابل‌ هایی که به مانیتور و دوربین مدار بسته اتصال دارند . برخی مشکلات تصویری شما در همین بخش نهفته است . بررسی کردن کابل ‌ها و اتصالات دوربین مداربسته در فاصله های زمانی منظم موجب استفاده بهینه تر از سیستم مداربسته و نگهداری بهتر آن میگردد.

بررسی آدابتور یا منبع تغذیه

یکی از اصلی ترین راه های نگهداری از سیستم نظارتی چک دوره ای آدابتور یا منبع تغذیه دستگاه می باشد. با این کار در صورتی که دوربین مداربسته شما دچار اختلالی شده باشد متوجه می شوید. بسیاری مواقع ادابتورها ظاهرا روشن و سالم هستند ولی با یک چک ساده متوجه میشوید که دوربین مداربسته شما در برخی موارد مانند شب ها که ال ای دی های مادون قرمز می خواهند روشن شوند ، برق کم می آورد و تصاویر تیره ای در شب دارید. در واقع آدابتورها بعد از یک دوره دچار ضعف برق رسانی میشوند که باید تعویض گردند تا دوربین دچار مشکل نشود.

تامین برق مناسب و استاندارد

در صورتی که می خواهید دوربین مدار بسته شما عمر طولانی تری داشته باشد بهتر است از آن به درستی نگهداری نمایید.
یکی از راه های بسیار مهم نگهداری از دوربین مداربسته ، استفاده از یک مرکز برق و تجهیزات نوسان گیر برق قبل از ورودی برق تجهیزات است. سعی کنید همیشه از برق مرکزی ( یک شعله ) برای کابل کشی برق به دوربین ها استفاده نمایید. هیچ گاه از برق های زیر سقف کاذب و یا روشنایی ها و ... استفاده نکنید.
و دست اخر حتماً از نوسانگیر برق ( استابلایزر ) یا UPS سر راه تامین کننده برق تجهیزات مداربسته خو استفاده نمایید. این کار عمر دوربین ها و دستگاه مرکزی شما را طولانی تر می کند و از مستهلک شدن هارد دستگاه و یا آسیب رسیدن به آن بر اثر نوسانات برق نامحسوس جلوگیری می نماید.

با ما تماس بگیرید، سیپروتک مشاور شما برای خرید دوربین مداربسته.

مطالعه بیشتر:

 تعقیب هوشمند Smart Tracking چیست؟

استاندارد ONVIF چیست ؟

سری جدید محصولات هوش مصنوعی از شرکت داهوا