مقالات دوربین مداربسته

دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته و کاربردهای دوربین مداربسته

دوربین مداربسته چیست؟ برای انتخاب انواع دوربین مداربسته باید از کیفیت ، کاربردها و روش انتخاب آن اطلاع داشته باشیم. دوربین مداربسته وسیله ای است با قابلیت اتصال به یک شبکه یا مدار طراحی شده محدود داخلی .

کیفیت نهایی یک دوربین مداربسته نیز درست مانند سایر دوربین های عکاسی و فیلم برداری، وابستگی بسیار زیادی به کیفیت بردهای الکترونیکی بکاررفته در دوربین مداربسته ،کیفیت لنز مورد استفاده و سرعت تصویر برداری دارد و در کیفیت تصویر نهایی بسیار موثر هستند.

دوربین ها کاربری های مختلفی دارند. امروزه از انواع دوربین های دیجیتال و آنالوگ برای عکاسی و فیلم برداری توامان استفاده میگردد. تصاویر را می توان بر روی کارت های حافظه تعبیه شده در داخل دوربین ها ذخیره نمود ، که پس از استخراج تصاویر بوسیله نرم افزارهای مختلف تغییرات دلخواه را میتوان بر روی فیلم ها اعمال و تصاویر را با توجه به سلیقه کاربران نهایی نمود.

تصاویر در دوربین مدار بسته ، بر روی یک شبکه داخلی انتقال، و توسط دستگاه مرکزی ضبط میگردد. و قابلیت های مختلف از جمله مرور نمودن تصاویر، انتقال تصاویر ، مدیریت تصاویر توسط همین دستگاه مرکزی ( DVR یا NVR ) انجام می شود.شبکه تصاویر دوربین مداربسته از بیرون قابلیت دسترسی ندارد و نمیتوان آن را توسط گیرنده های آنتنی و دیجیتال دریافت و یا پخش نمود. و باید توسط تجهیزات شبکه داخلی انتقال در همین شبکه استفاده شود.


انواع دوربین مداربسته :

دوربین های مداربسته از لحاظ شکل ظاهری به چند مدل تقسیم می شوند :

  1. دوربین لوله ای بولت
  2. دوربین های دام سقفی
  3. دوربین های اسپیددام PTZ
  4. دوربین های چشم ماهی Fisheye
  5. دوربین های اداری کیوب

این ها اشکال مختلف دوربین مداربسته است که در تمامی برندها و تکنولوژی ها با هم مشترک هستند.

نمونه ای از دوربین مداربسته بولت :

نمونه ای از دوربین مداربسته دام :

دوربین های مداربسته از لحاظ تکنولوژیکی به دو دسته کلی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم میگردد.


دوربین آنالوگ : نسل قدیم دوربین های مداربسته تا سال 2012 می باشد و در یک بستر کابل تصویر RG و اتصال فیش BNC و ضبط دستگاه DVR که بستر آنالوگ معروف است،کار میکرد.

دوربین HD : دوربین HD نسل بعدی همان دوربین آنالوگ با همان بستر و تجهیزات می باشد. تفاوت این دوربین ها با نسل قدیم خود، استفاده از برد های الکترونیکی قدرتمند تر ساخته شده توسط کمپانی های مشخص جهانی است، که نتیجه آن تولید تصاویر با کیفیت تر و وضوح تصویر بالاتر می باشد.

دوربین های HD با نام های تجاری مختلفی وارد بازار شده اند، کمپانی های تولید کننده این فن آوری در جهان آن را با نام های تجاری مختلف از جمله AHD، HDTVI، HDCVI و HDSDI وارد بازار نموده اند، گران ترین این تکنولوژی ها HDSDI و ارزان ترین آن ها AHD می باشد که در اختیار اکثر کمپانی های تولید کننده چینی می باشد و بر روی آن ها از نرم افزارهای رایگان و یا ارزان قیمت استفاده می کنند. البته این مسئله بستگی بسیار زیادی به وارد کننده و سفارش دهنده این کالاها دارد.

دوربین IP : دوربین های تحت شبکه کاملا با دوربین های آنالوگ متفاوت هستند و بر روی بستر شبکه کار میکنند. و بخاطر قابلیت اتصال هر دوربین به صورت مجزا، به شبکه های کامپیوتری و دریافت یک آدرس IP به دوربین های IP معروف شده اند.
هر دوربین در این تکنولوژی دارای یک نرم افزار مستقل می باشد که قابلیت ارتقاء و بروزرسانی سالانه و همچنین برنامه ریزی مستقل را برای کاربران فراهم می نماید. نرم افزارهای اجرایی نیز امروزه در مدیریت تصاویر دوربین مداربسته کاربردهای وسیعی پیدا کرده اند، در واقع می توان گفت امروزه دوربین های مداربسته بدون یک نرم افزار اجزایی قدرتمند از کارایی مناسب برخوردار نیستند. نقش کامپیوتر سرورها در این فن آوری پررنگ تر شده تا جایی که در مواردی که تعداد دوربین های متصل به یک شبکه از حدی بالاتر می رود داشتن این تجهیزات بسیار حیاتی می گردد.

در هر دو نوع از تکنولوژی دوربین مداربسته شما با اصطلاحاتی روبرو می شوید که در اینجا لازم است به آن ها اشاره کوتاهی کنم:
دوربین مداربسته مخفی : انواع دوربین هایی که بتوان در جایی آن ها را مخفی نمود ولی به تصویر برداری آن ها آسیبی وارد نشود.


انواع دوربین مداربسته مخفی:

• دوربین لنز سوزنی یک دوربین کوچک مکعبی است که لنز بسیار ریزی دارد که به اندازه نوک یک خودکار است.
• دوربین پیچی لنز آن شبیه سر پیچ طراحی شده، دوربین مداربسته مخفی پیچی بسیار متداول شده و در اکثر جاها از آن استفاده می شود.
• دوربین سنسوری، یکی دیگر از انواع دوربین مداربسته مخفی است که دوربین و متعلقات آن درون یک باکس چشمی دزدگیر یا سنسور دود اعلام حریق تعبیه شده است.

دوربین مداربسته بی سیم : دوربین های بی سیم توع زیادی ندارند، اولین سری این دوربین های بی سیم بصورت آنالوگ وارد بازار شدند، که استقبال خوبی از آنها شد. دارای یک آنتن متصل به دوربین و یک مبدل ارتباطی بیسیم که ارتباط آن را با دستگاه مرکزی برقرار می کرد، این دوربین ها اشکالات بسیاری نیز داشتند از جمله : عمر مفید کوتاه، اتصال ناپایدار تصویر که با زنگ خوردن یک موبایل در نزدیکی آن نیز ممکن بود قطع شود، برای روشن شدن دوربین حتما باید برق کشی انجام می شد که اکثر مواقع خود این برق بدلیل ایزوله نبودن امکان آسیب دیدگی دوربین را زیاد میکرد. پس از این دوربین ها دیگر در این تکنولوژی دوربین بی سیم وارد بازار نشد. شاید تولید کنندگان این نوع از دوربین های بی سیم تولید آن را خالی از اشکال ندیدند.

نسل بعدی، دوربین های بی سیم تحت شبکه یا دوربین مداربسته وای فای بودند ، در واقع دوربین های بی سیم تحت شبکه از طریق قابلیت وای فای داخلی به نزدیک ترین مودم بی سیم متصل می شوند، ولی در واقع باز هم نیازمند کابل کشی برق و اتصال یک آدابتور برای روشن شدن هستند. از مزایای این نوع دوربین های مداربسته بی سیم، استفاده از قابلیت صدای دوطرفه و اتصال به سیستم اتوماسین داخلی و همچنین بهره بردن از تکنولوژی های جدید مانند دوربین های کیوب چشم ماهی Fish eye می باشد.


کیفیت دوربین مداربسته:

کیفیت در دوربین های مداربسته در دوبخش مورد بررسی قرار میگیرد.


بخش اول سخت افزاری:

بدنه دوربین های مداربسته از انواع متریال پلاستیکی و فلزی ساخته می شود. و این موضوع قابلیت استفاده از آن ها را در اماکن مختلف امکان پذیر و قیمت نهایی را مقرون بصرفه تر می نماید.
بطور مثال: از بدنه های پلاستیکی برای ساخت برخی از دوربین های مورد استفاده در محیط های قابل کنترل، مانند داخل واحدهای اداری استفاده می شود. و از متریال های سخت تر فلزی و سرامیکی برای ساخت دوربین های مورد استفاده در محیط های بیرونی که نیازمند، مقاومت در شرایط جوی مختلف و ضربه پذیری بالاتری می باشند، استفاده میشود. مقاومت دوربین های مداربسته در مقابل شرایط مختلف آب و هوایی را با شاخص IP و اعداد 64، 66،65 و 67 و 68 مشخص می نماییم. 64 پایین ترین حالت مقاومت و 68 بالاترین حالت یعنی قابلیت استفاده در عمق آب می باشد.


شاخص IK در دوربین مداربسته :

مقاومت بدنه دوربین مداربسته در ضربه پذیری را با شاخص IK مشخص می نماییم. که به سرعت و وزن قابل تحمل بدنه در زمان وارد شدن ضربه اشاره می نماید.امروز بالاترین سطح ضربه پذیری دوربین های مداربسته را با شاخص IK10 مشخص می نمایند. 10 بالاترین شاخص تحمل وزن ضربه وارد شده بر بدنه و شیشه جلویی دوربین می باشد.
مثال: دوربین مداربسته در صورت پرت شدن از ارتفاع 5 متری میتواند، شدت ضربه وارد شده در برخورد با زمین را تحمل نماید و از آسیب دیدن لنز و برد درون قاب جلوگیری نماید.
در بررسی کیفیت بدنه دوربین مداربسته قالب بکاررفته در ساخت قاب دوربین، کیفیت ساخت و سبکی بسیار اهمیت دارد. بخش مورد توجه در این قسمت کیفیت شیشه، لنز و چراغهای IR بکاررفته در بدنه است که بسیار مهم می باشد. شیشه ها و لنز های بی کیفیت موجب کدری تصویر در طول زمان، و چراغ های IR بی کیفیت تصاویر نامناسبی را در طول شب برای دوربین های مداربسته ایجاد می نمایند.


برد الکترونیکی در دوربین های مداربسته :

یک تعریف ساده : بردهای الکترونیکی تصویری، که با دو نام CCD و CMOS شناخته می شوند توانمندیها و اقسام مختلفی دارند. و یکی از مهم ترین عواملی است که بر کیفیت و ابعاد و اندازه تصاویر نهایی دوربین مدار بسته اثر دارد. بردهای الکترونیکی دوربین مداربسته، در پردازش صوت و تصویر دریافتی توسط دوربین مداربسته و انتقال با کیفیت آن ها بسیار موثر است.

چند کمپانی در جهان سازنده بردهای الکترونیکی تصاویر یا همان CCD می باشند، که با نام های تجاری مختلف سازنده های این بردها شناخته می شوند. از جمله چند برند معروف میتوان به SONY, APTINA,HIK,Dahua,SAMSUNG,Panasonic,TOSHIBA اشاره نمود. که هر کدام چند مدل از این بردها را برای استفاده تولید کنندگان مختلف و شرکت های خودشان تولید می کنند.

سونی SONY از معروفترین سازنده های این بردها در جهان است که قیمت بمراتب بالاتر و کیفیت و شفافیت تصویری بسیار بهتری دارد.
دلیل استفاده از سایر بردهای تصویری در انواع برندها قیمت تمام شده محصولات برای پوشش دهی لایه های بازار و درخواست مصرف کنندگان نهایی می باشد.
البته هر یک از این کمپانی های مطرح جهانی از بهترین بردهای تولیدی خود در محصولات نهایی تولید شده استفاده می نماید و محصولات ضعیفتر توسط سایر تولید کننده ها استفاده می گردد.


بخش دوم نرم افزاری:

نرم افزار روح یک سیستم سخت افزاری است، هیچ سیستم سخت افزاری قدرتمندی بدون داشتن یک نرم افزار قدرتمند و توانمند قادر به انجام کاری نیست. جذابیت استفاده از هر سخت افزاری به نرم افزار تعبیه شده در آن می باشد. یک تلفن هوشمند نسل جدید را در نظر بگیرید که درآن هیچ نرم افزاری وجود نداشته باشد، ارزش این تلفن از نظر شما چقدر است ؟ کلیه قابلیت هایی که از یک سخت افزار خوب سراغ داریم در نرم افزار موجود در آن نمود پیدا می کند.
دوربین های مداربسته نیز از این قضیه مستثنا نیستند ، جنگ امروز کمپانی های معتبر جهانی در راه تامین رضایت بیشتر مشتریانشان در ارائه نرم افزارهای جامع و کارآمد است، و بخش تولید سخت افزار آن را بصورت سفارشی سازی به سایر کمپانی ها واگذار نموده اند.
قابلیت هوش مصنوعی،جستجوی هدفمند و هوشمند تصاویر را در میان تصاویر ضبط شده مداربسته، امکان پذیر می نماید، از قابلیت های پیشرفت نرم افزارهای یادگیرنده و توسعه سخت افزارهای با پردازشگرهای مدرن تر می باشد.

توسعه نرم افزارها و فن آوری های جدید در کنار سخت افزارهایی که قابلیت استفاده از آن ها را فراهم می نمایند، کمپانی های جهانی را به سوی رقابت در فضایی جدید سوق می دهد که در آن قیمت تمام شده در درجه دوم اهمیت قرار خواهد داشت، و ارائه قابلیت های بیشتر، هوشمندی بالاتر و تطبیق پذیری با سایر تجهیزات مانند اتوماسیون داخلی و اکسس کنترل ها اهمیت دارد.
سیپروتک به شما در انتخاب دوربین مداربسته از تامین کنندگان معتبر با بهترین قیمت، یاری می نماید . بخش راهنمای خرید ، به شما در آشنایی با کاربرد های دوربین مداربسته و انتخاب بهتر یاری میرساند. همچنین سیپروتک مانند یک مشاور در بخش محصولات ، امکان مقایسه محصولات شرکت های مختلف و یک خرید آسان را فراهم می نماید.

 

برای مطالعه بیشتر در مورد دوربین مداربسته کلیک کنید :

معیارهای مهم ذخیره سازی تصاویر

مقالات برتر حوزه امنیت و دوربین مداربسته

هک تصاویر دوربین مداربسته

دوربین مداربسته استارلایت چیست؟