مقالات خانه هوشمند

تکنولوژی 5G و تاثیر آن بر خانه هوشمند

تکنولوژی 5G و تاثیر آن بر خانه هوشمند، 5G نسل جدید شبکه اینترنتی تلفن همراه است. 5G در آینده ای نزدیک (کمتر از 2 سال) جایگزین شبکه پر سرعت فعلی 4GLTELD میگردد.

خانه هوشمند و تجهیزات امنیتی نیز با تکیه بر ارتباطات اینترنتی پر سرعت 5G عملکرد بهتری خواهند داشت.سیپروتک این موضوع را از میان مقالات مختلف منتشر شده ، بررسی نموده است.

سرعت برقراری ارتباطات اینترنتی تاثیر بسیار زیادی برای استفاده از تکنولوژی های جدید دارد. تجهیزات هوشمند جدید همگی بر اساس ارتباطات اینترنتی کار می کنند. تکنولوژی خانه هوشمند نیز بر روی بستر اینترنت می تواند خدمات بسیار جذابی را به کاربران خود ارائه نماید. در واقع اتصال سریع به شبکه جهانی اینترنت می تواند سرعت کنترل ما بر تجهیزات هوشمند را بالاتر ببرد.
نسل جدید شبکه ارتباطی اینترنت 5G است که بر تلفن های همراه، اتومبیل ها، صنعت فیلم سازی و حتی دولت های کوچک و بزرگ تاثیر گذار خواهد بود. پهنای باند بالا، تاخیر بسیار کم به نظر بسیار عالی است.اما فعالان صنعت خانه هوشمند هنوز آمادگی اتصال به این شبکه را ندارند.
با توجه به بسیاری از نظرات دریافتی از سازندگان تجهیزات خانه هوشمند، زمانی که از تکنولوژی 5G پرسیدم، همه آمادگی لازم برای پیوستن به تکنولوژی نسل بعدی را در خانه هوشمند ندارند.
کسانی که مایل به استفاده از این تکنولوژی هستند برخی پتانسیل های شبکه 5G را، برای استفاده بهتر از خدمات نظارتی و امنیتی توصیف کرده اند. و بطور کلی این شبکه باعث دریافت خدمات بهتر می شود که مصرف کنندگان به راحتی دستگاه های هوشمند خود را آن لاین کنند.
تکنولوژی 5G وعده یک شبکه سریع را بصورت واضح می دهد. شبکه ای که زمینه ساز سریعتر روندهای رو به رشد فن آوری هایی مانند ماشین های خودران، جریان واقعیت مجازی و افزوده و اینترنت اشیاء دیده می شود.

انتظار می رود شرکت مخابراتی AT&T در سال جاری میلادی اولین شبکه تلفن همراه 5G را راه اندازی نماید، سایر شرکت ها نیز در سال آینده میلادی به این شبکه میپیوندند و این سرویس در سال 2020 به صورت وسیع در دسترس کاربران در ایالات متحده خواهد بود، زیرا اپراتورها برای ایجاد شبکه در هر شهر رقابت خواهند کرد.


تعریف دریایی از استانداردها

یک پیکربندی ساده خانگی در شبکه میتواند چندین استاندارد شبکه را دربر بگیرد.
بلیک کوزاک تحلیلگر اصلی IHS Markit می گوید: "چه چیزی توانایی تغییر پارادایم ها را در دستگاه های مختلف تضمین خواهد کرد" پارادایم ها استانداردهای ارتباط تثبیت شده هستند. بخش بزرگی از شکایات مصرف کنندگان از عدم اطمینان نصب دستگاه هایی است که در زمان های مختلف کارنمیکنند و در زمان اجرای دستورات دچار شکست امنیتی می شوند.
شبکه 5G با توانایی بیشتر برای مدیریت و سرویس دستگاه های متصل شده، می تواند پاسخگوی مشکلات اینچنینی باشد.


5G شبکه ای برای گسترش فناوری های خانه هوشمند.

گسترش شبکه 5G به دستگاه های هوشمند خانگی، می تواند  خانه های هوشمند را بیشتر قابل اطمینان نماید. و به مصرف کنندگان و ارائه دهندگان خدمات نظارتی و امنیتی کمک می کند. نکته مهم در اینجا مصرف انرژی است. همانطور که می دانید، قدرت لازم برای انتقال پکیج های اطلاعاتی ارسالی در شبکه بین 100 تا 500 مگاوات است - یعنی بین دو تا 10 برابر مصرف انرژی رادیویی بلوتوث در قفل هوشمند اتوماتیک خانگی است. به همین دلیل، شرکتها برای اتصال به این شبکه نیازمند طراحی باتری هایی با ظرفیت بالاتر و یا باتری های جایگزین برای تجهیزات خود خواهند بود و آن ها صرفاً انرژی کافی را برای این میزان مصرف انرژی ندارند.
به عبارت دیگر آن ها صرفاً انرژی کافی برای اتصال به شبکه 5G را ندارند.
بعلاوه بعضی از سازندگان تجهیزات هوشمند خانگی نیزاز 5G برای بهبود عملکرد تجهیزات هوشمند بهره خواهند برد.

تاثیر 5G بر دوربین های مداربسته امنیتی

این تکنولوژی با ایجاد یک شبکه پر سرعت زمان لازم برای اتصال به اینترنت و دسترسی به تجهیزات امنیتی برای ارسال آلارم و تصویر را با تاخیر بسیار کم فراهم می نماید. زمانی بسیار کم برای برقراری اتصال بین دودستگاه در شبکه ، بطور مثال در نظر بگیرید کسی در محیط منزل خود یک دسترسی غیر مجاز دارد و سیستم یک اعلان سرقت ارسال می کند، هر ثانیه در این حالت حساب میگردد.

5G بطور فنی می تواند در حدود 1 تا 2 میلی ثانیه ارتباط برقرار کند. اتصال شبکه بی سیم خانگی 10 تا 100 برابر کندتر است. این سرعت ارتباطی برای یکپارچه سازی هرچه بهتر تجهیزات هوشمند امنیتی و پاسخ دهی به آلارم های امنیتی بسیار حائز اهمیت خواهد بود.
در میان همه تولید کنندگان فعلی تجهیزات خانه هوشمند، تنها دو تواید کننده به این فن آوری روی خوش نشان داده اند و باید منتظر بود تا سایرین چه زمانی به این فن آوری خواهند پیوست. در صورتی که در آینده ای نزدیک رقابت بر سر بدست آوردن این فن آوری در محصولات ساخته شده بیشتر شود جای امیدواری است که رقابت آن ها پاسخی به این پرسش باشد. در نهایت این شرکت ها هستند که در این رقابت برای دست یابی به بخش جدیدی از بازار باید تلاش کنند.

و این خود مستلزم آن است که قبل از اینکه شبکه 5G به صورت کامل و فراگیر راه اندازی شود، زیر ساخت های مناسب آن ، از قبیل بسترهای انتقال شبکه، استانداردها و... نیاز است، قبل از آن که سازندگان مایل به عرضه محصولات جدید باشند.زمانی که پای 5G به خانه هوشمند باز شودانتظار می رود توابع امنیتی مبتنی بر شبکه 4GLTE جایگزین داشته باشد.

برای مطالعه بیشتر در مورد خانه هوشمند مطالعه نمایید :

چند نکته در امنیت خانه های هوشمند