فاجعه ای جدید برای محیط زیست ایران

فاجعه ای جدید برای محیط زیست ایران . انگار مشکلات در ایران پایانی ندارند و هر روز باید منتظر یک فاجعه جدید باشیم. تا زمانی که نظر دانشمندان و کارشناسان علمی در حوزه های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی ومدیریتی ایران، مبنای تصمیم گیری ها و طراحی های بنیادی و قانونی کشور نباشد، تصمیمات همیشه فاجعه بار خواهند بود .

 سرانجام ارومیه در انتظار خزر خواهد بود. 
میزان نمک خزر هم اکنون 17 درصد است که با اجرای این طرح و شیرین کردن آب تا 40 درصد افزایش می یابد. دریاچه نیز دچار پسروی است.سفید رود اصلی ترین رود درون ریز این دریاچه کم آب شده، اختیار ولگا هم با روسیه است.
با این شرایط اگر آب خزر انتقال پیدا کند، بادهای قطب شمال که از روی این دریاچه می گذرد و چند سال بعد از گذشت چند روز از غروب خورشید، آب و پر نمک می رود، بادها نمک به ججاها و جنگل انتقال خواهند داد و محیط زیست منطقه را نابود می شوند شاید این اتفاق در دو یا سه سال نیوفتد ولی ظرف ده سال آینده خود را نشان می دهد. راه جایگزین این روش استفاده از دریای عمان است که به آب های بین المللی . 

به نقل از روزنامه همشهری 16 دی ماه 97

همشهری در مقاله ای دیگر در این خصوص نوشت :

بحران‌های زیست محیطی ایران ۱۰ سال دیگر به اوج خواهد رسید

استاد ژئوپلیتیک دانشگاه خوارزمی با اشاره به مهاجرت‌های ناشی از بحران آب در مناطق مختلف کشور گفت: مهاجرت‌های بی‌رویه به خصوص به شهرهای شمالی باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری آنها و به خطر افتادن امنیت غذایی شده است.
به گزارش ایسنا، دکتر مراد کاویانی گفت‌: مسئله تغییر اقلیم در ایران خود را به دو شکل نمایان کرده است، یکی کاهش بارش و دیگری افزایش دما که این وضعیت در مرکز و شرق کشور بیش از سایر مناطق خود را نشان داده است. این موضوع باعث شده در این مدت آب از مناطقی چون خوزستان به مناطق مرکزی انتقال یابد و این منطقه را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

وی ادامه داد: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون باعث کاهش آب ورودی به خوزستان شده و این منطقه را در معرض ناامنی آبی قرار داده است؛ این موضوع در کنار کاهش آب دجله و فرات مشکلات این منطقه را دوچندان کرده است.

کاویانی، کم‌آبی در خوزستان را از عوامل مهاجرفرستی دانست و اعلام کرد: بسیاری از افراد به دلیل کم آبی به فکر مهاجرت افتاده‌اند و به همین دلیل عده زیادی از این منطقه مهاجرت خود به سمت مناطق مرکزی را آغاز کرده‌اند. تهران، کرج، قزوین و شهرهای کرانه دریای خزر مقصد اکثر خوزستانی‌هایی است که به دلیل مشکلات آبی دست به مهاجرت زده‌اند.

کاویانی در ادامه نسبت به اتمام منابع آب زیرزمینی مناطق مرکزی کشور هشدار داد و گفت: مناطقی چون اصفهان، فارس و کرمان با این وضعیت مواجه هستند؛ کاهش بارش‌ها در این مناطق باعث از بین رفتن کشاورزی شده و کشاورزان امیدی به بازگشت به شرایط قبلی ندارند.

این استاد دانشگاه خوارزمی به بحران آب در سیستان و بلوچستان هم اشاره و اعلام کرد: در این منطقه دیگر امکان تامین آب برای کشاورزی وجود ندارد به همین دلیل ساکنان سیستان و بلوچستان هم ناچار به مهاجرت شده و بیشتر شهرهای شمالی را به عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. مهاجرت‌های بی‌رویه به خصوص به شهرهای شمالی باعث از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و تغییر کاربری آنها و به خطر افتادن امنیت غذایی شده است.

کاویانی، تنها راه‌حل این مشکل در مقیاس داخلی را بازنگری در قواعد و قوانین دانست و افزود: مسئولین و مردم باید در کنار یک دیگر به بهبود اوضاع کمک کنند، اگر از اکنون به فکر آینده نباشیم بی‌ثباتی در ابعاد مختلف افزایش پیدا می‌کند و ۱۰ الی ۱۵ سال آینده بحران‌های زیست محیطی به اوج خود می‌رسد.

# انتقال_آب 
# کمپین_حمایت_از_خزر 
#درباره سیپروتک
# محیط_زیست 
#transferring_water 
#Campaign_Challenge_Chazard 
#Countertops 
#the_environment